
The Sharp LQ070Y3LG4A is a 7-inch WVGA TFT display with a resolution of 800x480 pixels. It features an LVDS interface and an LED backlight. The display operates within a temperature range of -20°C to 60°C. It measures 163.5x104.3x6.25 mm and has an active area of 152.4x91.4 mm. The display has a typical brightness of 350 and a contrast ratio of 400:1. It does not have a touchscreen interface.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sharp LQ070Y3LG4A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Length (mm) | 163.2 |
| Package Width (mm) | 104 |
| Package Height (mm) | 5.95 |
| Pixel Format | 800x480Pixels |
| Display Size | 7in |
| Resolution Standard | WVGA |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Touchscreen | No |
| Typical Brightness | 350cd/m2 |
| Typical Contrast Ratio | 400:1 |
| Display Color | 16,194,277Colors |
| Viewing Angle | 130/110° |
| Active Area | 152.4x91.4mm |
| Outline Dimensions | 163.5x104.3x6.25mm |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Backlight | LED |
| Display Mode | Normally White |
| Interface Type | LVDS |
| Typical Response Time | 35ms |
| Cage Code | S4117 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8528593370 |
| Schedule B | 8528590200 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Sharp LQ070Y3LG4A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.