Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sharp LQ121S1LG42 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 20 |
| PCB | 20 |
| Package Length (mm) | 276 |
| Package Width (mm) | 209 |
| Package Height (mm) | 11(Max) |
| Pixel Format | 800x600Pixels |
| Display Size | 12.1in |
| Resolution Standard | SVGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Touchscreen | No |
| Typical Brightness | 370cd/m2 |
| Typical Contrast Ratio | 450:1 |
| Display Color | 262,144Colors |
| Viewing Angle | 140/110° |
| Active Area | 246x184.5mm |
| Outline Dimensions | 276x209x11mm |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Backlight | CCFT |
| Display Mode | Normally White |
| Interface Type | LVDS |
| Typical Power Consumption | 3.5W |
| Typical Response Time | 45ms |
| Cage Code | S4117 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8528593370 |
| Schedule B | 8528590200 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Sharp LQ121S1LG42 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.