This 16.9" WUXGA TFT display features a resolution of 1920x1200 and a typical brightness of 270. It has a typical contrast ratio of 450:1 and a viewing angle of 160/130. The display operates within a temperature range of 0 to 45°C and uses a CCFL backlight in normally white display mode. It is available with an LVDS interface.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sharp LQ170M1LG1K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Length (mm) | 382.2 |
| Package Width (mm) | 246.8 |
| Package Height (mm) | 10.3 |
| Seated Plane Height (mm) | 10.3 |
| Pixel Format | 1920x1200Pixels |
| Display Size | 16.9in |
| Resolution Standard | WUXGA |
| Aspect Ratio | 8:5 |
| Touchscreen | No |
| Typical Brightness | 270cd/m2 |
| Typical Contrast Ratio | 450:1 |
| Viewing Angle | 160/130° |
| Active Area | 365.76x228.6mm |
| Outline Dimensions | 382.2x246.8x10.3mm |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 45°C |
| Backlight | CCFL |
| Display Mode | Normally White |
| Interface Type | LVDS |
| Cage Code | S4117 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8528593370 |
| Schedule B | 8528590200 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Sharp LQ170M1LG1K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.