Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sharp LS022Q8UX05 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Length (mm) | 39.2 |
| Package Width (mm) | 56.4 |
| Package Height (mm) | 2.3 |
| Seated Plane Height (mm) | 2.3 |
| Pixel Format | 320x240Pixels |
| Display Size | 2.2in |
| Resolution Standard | QVGA |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Touchscreen | No |
| Typical Brightness | 300cd/m2 |
| Typical Contrast Ratio | 400:1 |
| Display Color | 16,700,000Colors |
| Viewing Angle | 160/160° |
| Outline Dimensions | 39.2x56.4x2.3mm |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Display Mode | Transflective |
| Interface Type | 8 Bit Digital |
| Cage Code | S4117 |
| HTS Code | 8528593370 |
| Schedule B | 8528590200 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Sharp LS022Q8UX05 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.