The Sharp PC1S3052NTZF is a single-channel optocoupler with a reverse breakdown voltage of 6V and an output current of 100mA. It is packaged in a RoHS compliant, plastic PDIP-6/5 package and is suitable for operating temperatures between -30°C and 100°C. The device is approved by CSA and UR and is available in quantities of 500 in rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | CSA, UR |
| Package/Case | PDIP |
| Forward Current | 50mA |
| Hold Current | 3.5mA |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Max Input Voltage | 1.4V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 1.2V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 100mA |
| Output Current per Channel | 100mA |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RMS Current (Irms) | 100mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-On Delay Time | 50us |
| RoHS | Compliant |