This Sharp optocoupler features a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -30°C. It has a hold current of 3.5mA and a turn-on delay time of 50us. The device is packaged in a DIP-6/5 SMT plastic package and is available in quantities of 50. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Approvals | CSA, VDE, UR |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Hold Current | 3.5mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Voltage | 420V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RMS Current (Irms) | 100mA |
| RoHS Compliant | No |
| Turn-On Delay Time | 50us |
| RoHS | Not Compliant |