Schottky Diodes & Rectifiers VRM=40 IFSM=300
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Forward Current | 30A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |
| Max Reverse Current | 10mA |
| Package Quantity | 50 |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |