The SF30SC6-4100 is a TO-220-3 packaged rectifier diode from Shindengen. It can handle a maximum forward current of 30A and a maximum forward surge current of 250A. The diode has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can withstand a maximum repetitive reverse voltage of 60V and has a maximum reverse current of 10mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Forward Current | 30A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 250A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60V |
| Max Reverse Current | 10mA |
| Package Quantity | 50 |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |