
The 3RF34101BB24 is a 3-pole contactor designed for fluid power and control applications. It has a DC rated voltage of 460V and a current rating of 9.2A. The contactor is mounted on a DIN rail and has a termination type of screw. It operates within a temperature range of -25°C to 60°C. The contactor meets various approvals including UL, CSA, CE, and GOST.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Siemens 3RF34101BB24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL, CSA, CE, GOST |
| Contact Current Rating | 9.2A |
| Current Rating | 9.2A |
| Depth | 0.197inch |
| Length | 3.74inch |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 3 |
| Series | 3RF |
| Termination | Screw |
| DC Rated Voltage | 460V |
| Width | 3.543inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Siemens 3RF34101BB24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
