Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Siemens 3RK7243-2AA30-0XB0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Current Rating | 100mA |
| Depth | 75mm |
| Length | 36mm |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Inputs | 496 |
| Number of Outputs | 496 |
| Ratings | IP20 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | 3RK7243 |
| Width | 100mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Siemens 3RK7243-2AA30-0XB0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
