Sinopower Semiconductor SM6009NSF technical specifications.
| Configuration | N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±25V |
| Continuous Drain Current (TC=25°C) | 160A |
| Continuous Drain Current (TA=25°C) | 16A |
| Gate Threshold Voltage (min) | 2V |
| Gate Threshold Voltage (typ) | 3V |
| RDS(on) max @ VGS=10V | 3.6mΩ |
| Gate Resistance (typ) | 1Ω |
| Input Capacitance (typ) | 6000pF |
| Output Capacitance (typ) | 920pF |
| Reverse Transfer Capacitance (typ) | 435pF |
| Total Gate Charge (typ) @ 10V | 115nC |
| Total Gate Charge (max) @ 10V | 160nC |