Sitime SIT1533AC-H5-D26-32.768 technical specifications.
| Output Frequency | 32.768kHz |
| Frequency Tolerance | ±20ppm |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Aging | ±1 first yearppm |
| Operating Supply Voltage | 1.2 to 3.63V |
| Core Operating Current | 0.90 typµA |
| Output Stage Operating Current | 0.065 typµA/Vpp |
| Start-up Time at Power-up | 180 typ, 300 maxms |
| Operating Temperature Range | -40 to +85°C |
| Output Clock Duty Cycle | 48 to 52% |
| Period Jitter | 35ns RMS |
| HBM ESD Protection | 3000V |
| Package Size | 2.0 x 1.2mm |