Sloan 197-DP1207 technical specifications.
| Approvals | UL |
| Color | White |
| Current Rating | 25mA |
| Height | 1.16inch |
| Lens Color | White |
| Luminous Intensity | 630mcd |
| Mount | Base |
| Viewing Angle | 45° |
| Voltage Rating (AC) | 120V |
| DC Rated Voltage | 12V |