Cylinder 300 mm ø16 mm M6 1.0 MPa 50. . .1500 mm/s, CD85N16-300C-B-X2018, SMC
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
SMC CD85N16-300C-B-X2018 technical specifications.
| Cylinder type | ISO cylinder |
| Piston-ø | 16 |
| Piston rod thread | M6 |
| Stroke | 300 |
| Operating pressure | 1.0 MPa |
| Piston speed | 50...1500 mm/s |
| Function | double acting |
| Operating temperature | -10...+60 °C |