
DO5 35 Amp Silicon Rectfier
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-5 |
| Forward Current | 40A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 800A |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 500V |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
