
DIODE, RECTIFIER, 150V, 6A, G4
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Solid State 1N5811 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Average Rectified Current | 6A |
| Package/Case | Axial |
| Forward Current | 6A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 125A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150V |
| Mount | Through Hole |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 30ns |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Solid State 1N5811 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
