
PNP SILICON CORE DRIVER60V T0-39
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Solid State 2N3868 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-205AD |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80V |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 7W |
| Polarity | PNP |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Solid State 2N3868 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.