This circular connector features 22 SKT contacts and 22 RCP contacts, with a maximum current rating of 5A. It has a straight body orientation and is terminated with solder. The connector is designed for use in applications where a jam nut mounting method is required. Operating temperature range is from -65°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Number of Contacts | 22 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Jam Nut |
| Number of Terminals | 22 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 5A |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |