
Circular MIL Spec Connector 2P Size 10 Oval Flange Receptacle w/ Socket Contacts, Red
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 13A |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Panel |
| Number of Contacts | 2 |
| Orientation | Straight |
| Ratings | IP67 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 8STA |
| Shell Size | 10 |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Not Compliant |