
Circular MIL Spec Connector 3P Sz 9 Straight Plug Socket
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 7.5A |
| Features | Shielded |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Military Standard | MIL-DTL-38999 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Positions | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Nickel |
| Ratings | Environment Resistant |
| Series | BACC63, 8D |
| Shell Material | Stainless Steel |
| Shell Size | 9 |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Compliant |