
The EN2997SE61212FN is a 12-contact cable mount circular connector with a straight body orientation. It features a max current rating of 7.5A and operates within a temperature range of -65°C to 260°C. This connector is designed for cable mounting applications and has a product length of 35.05mm and a product diameter of 29.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Souriau EN2997SE61212FN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 12 |
| Number of Ports | 1 |
| Product Length (mm) | 35.05 |
| Product Diameter (mm) | 29.6 |
| Type | Circular |
| Contact Gender | SKT |
| Number of Contacts | 12 |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 260°C |
| Gender | PL |
| Max Current Rating | 7.5A |
| Cage Code | F0225 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Souriau EN2997SE61212FN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.