The MS3110P10-98SX is a 6-contact circular connector with a straight body orientation and flange mount. It features a termination method of solder and a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. The connector has a maximum current rating of 7.5A and is designed for use in general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | F |
| Number of Contacts | 6 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Flange Mount |
| Number of Terminals | 6 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Gender | RCP |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 7.5A |
| RoHS Version | 2002/95/EC |