The MS3116F10-98PX is a 6-contact circular cable mount connector with a straight body orientation. It features a solder termination method and a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. This connector has a maximum current rating of 7.5A and is designed for use in general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Circular |
| Contact Gender | M |
| Number of Contacts | 6 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 6 |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Gender | PL |
| Number of Ports | 1 |
| Max Current Rating | 7.5A |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |