The MS3116F12-3S connector features a gold contact plating and a current rating of 13A. It is designed for free hanging applications and has a temperature range of -55°C to 125°C. The connector is packaged in bulk and meets the MIL-DTL-26482, 851 series specifications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Souriau MS3116F12-3S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 13A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Positions | 3 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | MIL-DTL-26482, 851 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Souriau MS3116F12-3S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.