Hook-up Wire 20AWG 304.8m 1.7mm Tinned Copper 300V COPPERFIELD®
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Hook-up Wire |
| Size | 20AWG |
| Maximum Outer Diameter | 1.7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Max Voltage Rating | 300V |
| Tradename | COPPERFIELD® |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |