Spansion AM29F800BB-55EF\T technical specifications.
| Access Time-Max | 55ns |
| Package/Case | TSOP |
| Data Bus Width | 16b |
| Density | 8Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 8Mb |
| Memory Type | NOR, |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Series | Am29F800B |
| Supply Current | 50mA |