The AM29F800BB-55SC is an 8Mb NOR flash memory with an access time of 55ns. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied with a voltage of 5V, drawing a current of 50mA. The device is packaged in a surface mount SO package and is designed for use in asynchronous applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Spansion AM29F800BB-55SC technical specifications.
| Access Time | 55ns |
| Package/Case | SO |
| Density | 8Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Type | NOR |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |