
The S25FL032P0XBHI020 is a 32Mb NOR FLASH memory device with a maximum operating frequency of 104MHz and a maximum operating temperature of 85°C. It has a package quantity of 338 units per tray and is packaged in a BGA case. The device is compliant with RoHS regulations and has a memory size of 32Mb. It operates on a supply voltage range of 2.7V to 3.6V and has a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S25FL032P0XBHI020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | BGA |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 32Mb |
| Frequency | 104MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Frequency | 104MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 32Mb |
| Memory Type | NOR, , FLASH |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 338 |
| Packaging | Tray |
| Page Size | 256B |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FL-P |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S25FL032P0XBHI020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
