
The S25FL164K0XNFI011 is a 64Mb NOR FLASH memory device with 8-bit density and a maximum operating frequency of 108MHz. It supports SPI and serial interfaces and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The device is packaged in a lead-free SO package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S25FL164K0XNFI011 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| Density | 8b |
| Frequency | 108MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 64Mb |
| Memory Type | NOR, FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Package Quantity | 594 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Page Size | 256B |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FL-K |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S25FL164K0XNFI011 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
