
The S25FL208K0RMFI041 is an 8Mb SPI NOR flash memory device from Spansion. It operates at a maximum frequency of 76MHz and has a maximum supply voltage of 3.6V. The device is packaged in a SOIC package and is designed for surface mount applications. It has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 85°C. The S25FL208K0RMFI041 is RoHS compliant and lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Spansion S25FL208K0RMFI041 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 5ns |
| Access Time-Max | 10ns |
| Address Bus Width | 1b |
| Package/Case | SOIC |
| Data Bus Width | 8b |
| Density | 8Mb |
| Frequency | 76MHz |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 76MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 8Mb |
| Memory Type | FLASH, , NOR |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 97 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Page Size | 256B |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FL2-K |
| Supply Current | 25mA |
| Sync/Async | Synchronous |
| Word Size | 8b |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Spansion S25FL208K0RMFI041 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
