
EMI Feedthrough Filters .25UF 400V 15A
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 25uF |
| Circuit Type | Filter |
| Diameter | 17.45mm |
| Insertion Loss | 60dB |
| Lead Diameter | 2.79mm |
| Length | 14.22mm |
| Max DC Current | 15A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | No |
| Series | 54 |
| Test Frequency | 100MHz |
| Voltage Rating | 400V |
| RoHS | Not Compliant |
