
The GKY40086 is a 0.04uF ceramic capacitor with a voltage rating of 25V and a maximum operating temperature of 85°C. It is available in a surface mount package with a termination of SMD/SMT. The capacitor has a Q factor of 200 and is compliant with RoHS regulations. It is supplied on tape and reel in quantities of 1000. The physical dimensions of the capacitor are 0.18inch in length, 0.13inch in width, and 0.071inch in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.00000000004F |
| Height | 0.071inch |
| Length | 0.18inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GKY |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 25V |
| Width | 0.13inch |
| RoHS | Compliant |