
Dual-axis MEMS gyroscope with a typical angular velocity range of ±30 °/s and sensitivity of 33.3 mV/°/s. Features a 28-pin PLGA surface-mount package with a 0.5mm pin pitch, measuring 5mm x 4mm x 1.1mm. Operates from 2.7V to 3.6V, with a typical supply current of 6.8mA, and a temperature range of -40°C to 85°C. Offers a typical bandwidth of 140 Hz and angular rate noise density of 0.01 °/s/rtHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics LPY403AL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | LGA |
| Package/Case | PLGA |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 28 |
| PCB | 28 |
| Package Length (mm) | 5 |
| Package Width (mm) | 4 |
| Package Height (mm) | 1.1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Sensitivity | 33.3mV/°/s |
| Typical Angular Rate Noise Density | 0.01°/s/rtHz |
| Typical Angular Velocity | ±30°/s |
| Axis Type | Dual |
| Typical Bandwidth | 140Hz |
| Technology | MEMS |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Linearity | No |
| Maximum Operating Supply Current | 6.8(Typ)mA |
| Min Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Cage Code | SCR76 |
| EU RoHS | Yes |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics LPY403AL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.