The STM32L071RBT7 is a 32-bit microcontroller with a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It features a quad terminal position and a JEDEC package code of S-PQFP-G64. The device has 64 pins and measures 10mm in width and length. It operates on a supply voltage of 1.8 to 3.6 volts and has a maximum clock frequency of 32 MHz. The microcontroller has 51 I/O lines, 32-bit architecture, and a 32-bit RISC processor. It also includes flash ROM programmability, PWM channels, and ADC and DMA channels.