Stmicroelectronics STM32L151R6T6TR technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Interface | I2C, SPI, USB, IrDA, UART, USART |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 339mW |
| Memory Size | 32KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 1.65V |