This 74-position shrouded header features a brass contact material with a gold mating finish and a square contact shape. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The header is made of nylon insulation with a black color and is RoHS compliant. It is available in bulk packaging and has a termination type of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Brass |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 74 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |