
This edge mount card edge connector features 210 positions in 2 rows with a pitch of 0.05inch. It is designed for high-temperature operation up to 125°C and is compliant with RoHS regulations. The connector is made with a polyphenylene insulation material and features gold-plated bronze contacts. It is available in a tray packaging format with 10 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sullins RBB105DHRN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Card Thickness | 0.062inch |
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Hairpin Bellows |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 15.5mm |
| Insulation Material | Polyphenylene |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 155mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Straddle Mount, Edge, Board |
| Number of Positions | 210 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 0.05inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Width | 9.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sullins RBB105DHRN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.