The BZX84C3V3 is a SOT-23 packaged zener diode with a rated voltage of 3.3V and a tolerance of 6%. It has a maximum power dissipation of 350mW and an impedance of 95 ohms. The diode is lead-free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It also meets Reach SVHC compliance requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Taiwan Semiconductor BZX84C3V3 technical specifications.
| Capacitance | 450pF |
| Package/Case | SOT-23 |
| Impedance | 95R |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 350mW |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 3.3V |
| Voltage Tolerance | 6% |
| Zener Voltage | 3.3V |