The TS2937CP33R0 is a 3.3V fixed voltage regulator with an accuracy of 2%. It is packaged in a TO-252 case and has a surface mount configuration. The device can handle a maximum input voltage of 26V and a maximum output current of 500mA. The operating temperature range is from -40°C to 125°C. The quiescent current is 200uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Taiwan Semiconductor TS2937CP33R0 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-252 |
| Height | 2.4mm |
| Length | 6.65mm |
| Max Input Voltage | 26V |
| Min Input Voltage | -18V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 500mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 200uA |
| Radiation Hardening | No |
| Width | 5.6mm |