Taiwan Semiconductor TSM060NB06LCZ technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Technology | Trench |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 111A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain-Source On-Resistance @ 10V Max | 6mΩ |
| Drain-Source On-Resistance @ 4.5V Max | 7.8mΩ |
| Total Gate Charge @ 10V | 107nC |
| Total Gate Charge @ 4.5V | 52nC |
| Gate-Source Charge | 18nC |
| Gate-Drain Charge | 23nC |
| Input Capacitance | 6273pF |
| Output Capacitance | 391pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 167pF |
| Power Dissipation | 156W |
| Junction Temperature Max | 150°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |