TE Connectivity's 0-171637-1 is a 1-pole connector with a current rating of 9.5A. It measures 4.95mm in height, 17.5mm in length, and 4.3mm in width. The operating temperature range is -20°C to 105°C. The contact plating is tin.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 9.5A |
| Height | 4.95mm |
| Length | 17.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of Poles | 1 |
| Shape | Straight |
| Width | 4.3mm |
| RoHS | Not Compliant |