Pin Contact 0, 50-1, 25 (AWG 20-16)
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 9.5A |
| Height | 4.95mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of Poles | 1 |
| Shape | Straight |
| Width | 4.3mm |
| RoHS | Compliant |