The 1-102536-1 connector from TE Connectivity features a thermoplastic body with a black color and female contact gender. It has a depth of 7.49mm and a length of 33.02mm, with a pitch of 2.54mm and a row spacing of 2.54mm. The connector is compliant with ELV and RoHS regulations, and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a bulk packaging with 1 piece per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-102536-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Thermoplastic |
| Color | Black |
| Contact Gender | Female |
| Depth | 7.49mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 33.02mm |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 2.54mm |
| Series | AMPMODU MT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-102536-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.