
68-position, 2-row female socket header with a 0.05-inch pitch and 0.1-inch row spacing. Features gold-plated copper alloy contacts with a 4A current rating and 2.54mm contact post length. Black glass-filled housing with UL94 V-0 flammability rating, designed for through-hole mounting. Maximum operating temperature of 105°C and a 30V AC voltage rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-104078-3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Boss | No (Without) |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 4A |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold, Tin, Lead |
| Contact Post Length | 2.54mm |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Female Socket |
| Depth | 5.02mm |
| ELV | Non-Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 8.89mm |
| Housing Color | Black |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Glass |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 44.3mm |
| Mated Stacking Heights | 12.57mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 68 |
| Number of Positions | 68 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Pitch | 0.05inch |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU System 50 |
| Tail Length | 0.1inch |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 30V |
| Voltage Rating (AC) | 30V |
| Width | 5.03mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-104078-3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.