
17-position, single-row receptacle wire housing with 2.54mm pitch. Features straight, cable mount orientation and female socket contact type. Black housing with UL94 V-0 flammability rating, operating temperature range of -65°C to 105°C, and 267V operating supply voltage. Includes mating alignment, connector lock, and retention features. Designed for IDC termination with wire gauge compatibility from 22AWG to 30AWG.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-104257-6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Type | Female Socket |
| Depth | 15.24mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Height | 5.08mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 1.698inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Positions | 17 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Supply Voltage | 267V |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bag |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.54mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU MTE |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | IDC |
| Width | 15.24mm |
| Wire Gauge (Max) | 30AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22AWG |
| Wire/Cable Gauge | 30AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-104257-6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.