
38-position, 2-row straight cable mount wire housing with 2.54mm pitch. Features female socket contacts with a 3A current rating and 300V AC voltage rating. Black housing, UL94 V-0 flammability, and RoHS compliant. Operating temperature range of -65°C to 105°C. Accommodates wire gauges from 20AWG to 32AWG.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-104482-7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA |
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Gender | Female |
| Contact Type | Female Socket |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 15.24mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 0.198inch |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 1.8inch |
| Mating Alignment | No (Without) |
| Mating Connector Lock | No (Without) |
| Mating Retention | No (Without) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 38 |
| Number of Positions | 38 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMPMODU |
| Strain Relief | No (Without) |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| Wire Gauge (Max) | 32AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20AWG |
| Wire/Cable Gauge | 32AWG |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-104482-7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.