This female signal contact is designed for cable mount applications and features a gold plated brass contact material. It has a maximum current rating of 16A and is available in a package quantity of 50. The contact is unshielded and has a wire/cable gauge of 20AWG. It is compliant with ELV and RoHS standards and is available from TE Connectivity.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Signal |
| Depth | 4.1mm |
| ELV | Compliant |
| Gender | Female |
| Length | 24.25mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Mount | Cable |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Loose Piece |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HVT, HTS |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Crimp |
| Wire/Cable Gauge | 20AWG |
| RoHS | Compliant |
