
Right angle, shrouded ejector header for wire-to-wire applications. Features 50 positions with a 2.54mm pitch, male pin contacts made of bronze with tin-matte plating. Rated for 1A current and 250V voltage, with a maximum operating temperature of 105°C. Designed for IDC termination of ribbon wire, supporting 26-28AWG. Includes mating alignment, connector lock, and retention features.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-111506-4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Board Standoff | No (Without) |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 6.1mm |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Contact Post Length | 0.13inch |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 1A |
| Depth | 27.81mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Height | 1.0949inch |
| Housing Color | Black |
| Insulation Diameter | 0.97mm |
| Length | 3.476inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel, Cable |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Tray |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.54mm |
| Plating Thickness | 0.76um |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMP-LATCH |
| Shrouded | Yes (With) |
| Shrouded End Dimension | 3.81mm |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 8.38mm |
| Wire Gauge (Max) | 28AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26AWG |
| Wire/Cable Type | Ribbon |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-111506-4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
