
Right Angle Ejector Header, 16 positions, 2.54mm pitch, Wire-to-Wire connector system. Features a 1A contact current rating with Tin, Matte plating on Bronze contacts. Designed for cable mounting with IDC termination, supporting 26-28AWG ribbon wire. Includes mating alignment, mating connector lock, and mating retention. Operates within a -65°C to 105°C temperature range, with a 250V voltage rating and UL94 V-0 flammability.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-111506-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Board Standoff | No (Without) |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 6.1mm |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Contact Post Length | 0.13inch |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 1A |
| Depth | 27.81mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Height | 1.0949inch |
| Housing Color | Black |
| Insulation Diameter | 0.97mm |
| Length | 1.776inch |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | Yes (With) |
| Mating Retention | Yes (With) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Panel, Cable |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Tray |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.54mm |
| Plating Thickness | 0.76um |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMP-LATCH |
| Shrouded | Yes (With) |
| Shrouded End Dimension | 3.81mm |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 8.38mm |
| Wire Gauge (Max) | 28AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26AWG |
| Wire/Cable Type | Ribbon |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-111506-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
