20-position, 2-row right-angle shrouded receptacle connector for wire-to-board applications. Features 2mm pitch, IDC termination for 28AWG ribbon cable, and a 500mA contact current rating. Constructed with bronze contacts plated in tin/lead, housed in black UL94 V-0 rated plastic. Operates within a -65°C to 105°C temperature range and supports a 125V AC voltage rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-111626-9 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Board Standoff | No (Without) |
| Color | Black |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Contact Type | Female Socket |
| Current Rating | 500mA |
| Depth | 5.16mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Height | 0.3339inch |
| Housing Color | Black |
| Insulation Diameter | 0.87mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 25.17mm |
| Mating Alignment | Yes (With) |
| Mating Connector Lock | No (Without) |
| Mating Retention | No (Without) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125V |
| Mount | Free Hanging, Cable |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 0.079inch |
| Plating Thickness | 0.76um |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |
| Series | AMP-LATCH |
| Shrouded | Yes (With) |
| Termination | IDC |
| Voltage Rating | 125V |
| Width | 5.16mm |
| Wire/Cable Gauge | 28AWG |
| Wire/Cable Type | Ribbon |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-111626-9 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.